"Den ökande efterfrågan på hushållsnära tjänster gör nu att branschen vill ha en certifiering. Städbranschen är en bransch som dragits med rykte om skattefusk och svartjobb.
-Det handlar om personer som man tar in i hemmet och då handlar det om trygghet, säger Göran Gustafsson på Intresseföreningen för hushållsnära tjänster, till SVT:s Rapport. När en certifiering kan komma är dock oklart. Målet är en certifierning efter samma modell som till exempel miljömärkning."
Se Tv-inslaget i SVT Rapport om kvalitetsstandard för hushållsnära tjänster »
Göran Gustafsson, VD HemQ.se driver kvalitetsfrågan i styrelsen för IFHT, Intresseföreningen för hushållsnära tjänster.
- Det kommer att underlätta för kunderna när det finns en gemensam kvalitetsstandard i branschen. Så länge denna standard saknas kan vi själva på HemQ.se göra vårt bästa för att ställa krav och förenkla för hushållen i valet av leverantör. HemQ certifieringen är vårt bidrag som gör att lägsta nivån höjs och det blir tydligare och säkrare för hushållen, säger Göran Gustafsson, VD HemQ.se
Nyhetsbrev. Tipsa en vän. Anmäl dig (gratis)

